Ziemas rīti ar izlādētu akumulatoru ir daudzu autovadītāju pieredze. Līdz šim populārākais risinājums bija palaišanas vadi – ar cerību, ka kāds garāmbraucējs palīdzēs. Tomēr tas ne vienmēr ir iespējams, un evakuatora izsaukšana var būt dārga. Mūsdienās ērtāka alternatīva ir kompaktās palaišanas ierīces jeb “jump starteri” – daudzfunkcionālas ierīces, kas ļauj ne tikai iedarbināt auto, bet arī uzlādēt viedtālruni vai citas ierīces situācijās, kad tas patiešām ir nepieciešams.
Kam pievērst uzmanību, izvēloties palaišanas ierīci?
-
Spriegums
Pirmkārt, pārliecinies, ka ierīces spriegums atbilst tava transportlīdzekļa akumulatora spriegumam:
- 12 V – vieglajām automašīnām
- 24 V – kravas automašīnām
-
Starta strāva
Daudzi ražotāji izceļ maksimālo (PEAK) strāvu, taču svarīgākais ir nominālais starta strāvas rādītājs – tas, ko ierīce spēj nodrošināt 3–5 sekundes. Ja tas nav norādīts, aprēķini aptuveni: tas būs apmēram puse no PEAK vērtības. Tikai ar šādu reālu jaudu var uzticami iedarbināt dzinēju.
-
Akumulatora ietilpība
Ierīces ietilpība tiek norādīta mAh vai Ah pie 3,7 V, tāpēc to nevar tieši salīdzināt ar auto akumulatora rādītājiem. Tomēr – jo lielāka kapacitāte, jo vairāk starta mēģinājumu būs iespējams veikt ar vienu uzlādi.
-
Aizsardzības sistēmas
Mūsdienu palaišanas ierīcēm jābūt aprīkotām ar drošības funkcijām, piemēram:
- Aizsardzība pret īssavienojumu
- Aizsardzība pret dzirksteļošanu
- Aizsardzība pret pārspriegumu, pārslodzi un pārlādēšanu
- Polaritātes kontrole (nepareizas pievienošanas gadījumā)
-
Papildaprīkojums
Daudzi modeļi komplektēti ar:
- USB un viedierīču uzlādes kabeļiem
- Adapteriem planšetēm, klēpjdatoriem
- Uzglabāšanas somām vai koferiem
-
Papildu funkcijas
Mūsdienu starteri bieži kalpo arī kā Power Bank, ļaujot uzlādēt dažādas ierīces. Šeit svarīgs ir USB izvades jaudas rādītājs (piemēram, 2.0 vai 3.0), kā arī Qi tehnoloģijas atbalsts bezvadu uzlādei.
Ko darīt, ja jums ir vairākas automašīnas?
Nav nepieciešams iegādāties vairākus starterus. Pietiek izvēlēties ierīci ar lielāko nepieciešamo nominālo starta strāvu – tas ļaus darbināt gan mazus, gan lielākus dzinējus, neraizējoties par pārslogojumu. Ierīce nodrošinās tik daudz jaudas, cik nepieciešams konkrētā brīdī – pārslodze nenotiks.
Par CA un CCA rādītājiem
- CA (Cranking Amps) – strāva, ko akumulators nodrošina 30 sekundes pie +0 °C.
- CCA (Cold Cranking Amps) – būtisks ziemas apstākļos: strāva, ko akumulators sniedz 30 sekundes pie -18 °C.
CCA vērtība parasti ir aptuveni par 25% zemāka nekā CA, bet daudz svarīgāka Latvijas klimatā. Šie rādītāji jāskatās uz sava auto akumulatora etiķetes.
Tipiskas situācijas, kad starteris noder:
- Auto stāv ilgstoši – notiek pašizlāde. Nedēļas laikā var pietikt, lai akumulators izlādētos zem kritiskā līmeņa.
- Straujas laikapstākļu maiņas – īpaši no siltuma uz salu. Daļēji izlādējies akumulators šādos apstākļos var ātri pilnībā zaudēt jaudu.
- Aizmirstas ieslēgtas gaismas – nakts laikā tās var būtiski iztukšot akumulatoru.
- Papildaprīkojums auto – ja uzstādītas apsildes sistēmas, signalizācija, multimediji utt., tie var pakāpeniski noslogot akumulatoru, īpaši ja braucieni ir īsi.
Noslēgumā
Palaišanas ierīce ir ne tikai praktisks, bet bieži arī kritiski svarīgs aksesuārs. Tā nodrošina ne tikai iespēju iedarbināt automašīnu jebkuros apstākļos, bet arī kalpo kā enerģijas avots viedierīcēm un citām elektroiekārtām. Gudra izvēle garantēs drošību, mobilitāti un mieru ikdienas situācijās.